BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Bilgi Teknolojileri ve Uygulamaları Koordinatörlüğü

 

Duyurular
BTU100 / ICT100 dersleri Mazeret Sınavları HK.

 

BTU100 Bilgisayar Okuryazarlığı Final MAZERET SINAVI için  TIKLAYINIZ  (10:00'da aktif olacaktır).

Please CLICK for ICT100 Computer Literacy Final MAKE-UP Exam (will be active at 10 AM)

BTU100 Final Mazeret Sınavımız 4.Haziran.2020 Perşembe günü Saat 10:00'da ONLINE (çevrimiçi) olarak gerçekleştirilecektir. / ICT100 Final MAKE-UP Exam will be held ONLINE on Thursday 4th of June, 2020 at 10:00 AM.

 

-----------------------------------------

 

Sevgili Öğrenciler,

2019-2020 Bahar Dönemi BTU100 Final Sınavları tamamlanmıştır. Final Sınavı sonuçları ilan edilmemektedir. Dersin son notu (Harf veya Sayı Notu) diğer ders notları ile birlikte BUOBS'ta ilan edilecektir.

 

28.Mayıs.2020 Perşembe günü sınava giremeyen veya sınavını tamamlayamayan öğrencilerimizin, eğer Mazeret sınavına başvurmak istiyorlarsa, öncelikle aşağıdaki SIKÇA SORULAN SORULAR bölümünde 4., 7., 8. ve 10. maddeleri ve SINAV ESASLARINI okumaları gerekmektedir.

Eğer belirtilen şartları sağlıyorsanız başvuru yapmak ve resmi belgelerinizi yüklemek için lütfen TIKLAYINIZ.

Mazereti kabul edilen öğrencilerimiz 3.Haziran.2020 Çarşamba günü SMS ile bilgilendirilecektir.

TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE SINAVLARINDA BAŞARILAR ve SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

 

BTU KOORDİNATÖRLÜĞÜ

 

Dear Students,

2019-2020 Spring Semester  ICT100 Final Exams have been completed. Final Exam results will not be declared. The course final grade (Letter or Number Grade) will be announced on BUOBS along with other course grades.If students who could not take the exam on Thursday, May 28, 2020 and want to apply for the make-up exam, they must first read the 4th, 7th, 8th and 10th items in the FREQUENTLY ASKED QUESTIONS section below and EXAMINATION PRINCIPLES.

If you meet the conditions, please CLICK to apply and upload your official documents.

The students whose excuses accepted will be informed on Wednesday, 3rd of June 2020 via text message.

We wish all our students success in their exams.

STAY SAFE and HEALTHY!

 

ICT COORDINATION OFFICE

 

-----------------------------------------------

Koordinatörlüğümüz tarafından yürütülen BTU100 ve ICT100 dersleri uzaktan eğitim yöntemleri ile Moodle platformu üzerinden sürdürülmeye devam edilmiştir. Daha önce tüm üniversitede uygulanan arasınav takvimine göre 8.haftada yapılmayan derslerimiz de yapılmıştır. Buna göre derslerimiz normal süreden 1 hafta önce 18.Mayıs.2020 Pazartesi günü tamamlanmıştır.

 

FİNAL SINAVLARIMIZ Hakkında / ICT100 Final Exam Announcement

 BTU100 / ICT100 Final Sınavlarımız 2019-2020 Bahar dönemi Akademik takviminde de belirtildiği gibi 28.Mayıs.2020 Perşembe günü Saat 10:00'da ONLINE (çevrimiçi) olarak gerçekleştirilecektir. / ICT100 Final Exam will be held ONLINE on Thursday 28th of May, 2020 at 10:00 AM.

 

 

ÖNEMLİ / IMPORTANT:

SINAV ESASLARI için TIKLAYINIZ / CLICK for EXAM PRINCIPLES

 

SIKÇA SORULAN SORULAR:CLICK FOR ENGLISH

1. Gmail sadece rakamlardan oluşan bir mail adresi vermiyor, ne yapmalıyım?

Cevap:

Öğrenci numarası ve sonunda a harfi ya da soyadınız ile bir kullanıcı adı ile (Örnek: 21898543a@gmail.com veya 21898543akbay@gmail.com ) yeni bir gmail hesabı oluşturulması gerekmektedir.

TIKLAYINIZ.

2. Sınavın dışında da ortasında da sürekli bir şey yapmamız bekleniyor. Mail gir, sms gelecek, şifre gir, resim yükle, süreyi geçerse sayılmayacak, ilk defa bu şekilde sınav olacağız, yanılma payımız da olmayacak.

Cevap:

28.Mayıs.2020 Perşembe günü Saat 10:00’da SINAV LİNKİ aktif olacaktır. Öğrencinin en geç sınavdan 1 gün önce (27.Mayıs.2020 Çarşamba) aşağıda belirtilenleri tamamlamış olması gerekmektedir.

 1. Gmail bilgilerinizi (KULLANICI ADI-ŞİFRESİ) bir kenara NOT EDİNİZ.
 2. BUOBS hesabınızda ders programı linkini tıklayarak tabloda “BTU100-Şube no” ile belirtilen kayıtlı olduğunuz şubeyi bir kenara NOT EDİNİZ.
 3. 27.Mayıs.2020 Çarşamba günü size SMS ile iletilecek şifrenizi bir kenara NOT EDİNİZ.
 4. Fotoğrafı çekilmiş öğrenci kimliğinizin (.jpg, .png uzantılı ve MAX 100 KB - gerekirse %10'a kadar küçültebilirsiniz) bilgisayarınızda masaüstünde bulunduğundan emin olunuz. (Sınav Esasları 4.Madde).

3. Aldığımız bu maili sisteme de yeni mail olarak kayıt edecek miyim yoksa sadece sınav için önümüze çıkan linkte mi kullanacağım?

Cevap:

 1. Herhangi bir sisteme yeni mail adresinizi kaydetmeniz gerekmiyor.
 2. Sınav günü saat 09:50'de Gmail hesabınıza girmelisiniz (KULLANICI ADI-ŞİFRESİ ile).   Saat 10:00'da btu.baskent.edu.tr adresinde ilan edilen SINAV LİNKİNİ tıklamanız gerekiyor.
 3. SINAVDA masaüstünde bulunan kimlik kartı fotoğrafınızı yüklemeniz istenecek. Bir kenara not ettiğiniz BUOBS’taki BTU şubeniz ve SMS ile iletilecek şifrenizi yazmanız istenecek.
 4. 1. Bölüm bittiğinde karşınıza 2.bölüm linki çıkacak. Tıklayacaksınız ya da adresi internet adres çubuğuna kopyala-yapıştır ile geçireceksiniz.
 5. Aynı şekilde 2. Bölüm bittiğinde de karşınıza anket linki çıkacak, tıklayacaksınız.

4.  Öğrenci Kimliğimizin fotoğrafını çekip yüklememiz gerektiği söyleniyor ancak cüzdanımla birlikte öğrenci kimliğimi kaybettim ve Covid-19’dan dolayı okula gidip yenisini çıkartamadım. Ne yapmalıyım?

Cevap:

Başkent Üniversitesi öğrenci numarası ve şifresi ile giriş yaptığınız BUOBS profilinizin fotoğraflı kişisel bilgilerinizin bulunduğu sayfanın fotoğrafını (.jpg, .png uzantılı ve MAX 100 KB) yükleyebilirsiniz.

5. Sınavı yetiştirebilecek miyim?

Cevap:

Sınav ilk kez ONLINE olarak gerçekleştirilmektedir. Sınav süresi konuları bilen ve canlı derslere katılmamış olsa bile dersi takip etmiş ve ödevleri tamamlamış öğrencinin yapabileceği şekilde belirlenmiştir. Bu durumdaki öğrenci sınavı yetiştirecektir.

6. BTU100 / ICT100 Final Sınavlarının diğer final sınavlarından farkı nedir?

Cevap:

BTU100 / ICT100 Final Sınavlarına yaklaşık 3500 öğrenci gireceği için sınavlar Google üzerinden yapılacaktır.

7. Köyde yaşıyorum, internet sıkıntılı, çekmezse sistemden düşersem sisteme geri girebilecek miyim?

Cevap:

btu.baskent.edu.tr adresinde ilan edilen SINAV LİNKİNİ (10:00-10:20) arasında tıklayarak 1.Bölüme, 10:20-10:50 arasında tıklayarak 2. Bölüme, 10:50-11:00 arasında tıklayarak Ankete, yeniden giriş yapabilirsiniz. Ancak her 3’ünde de gönder tuşuna bastığınız anda geri dönüşünüz yoktur ve saat bitişlerinde gönder tuşuna basmış olmalısınız.

8. Köyde yaşıyorum, internet sıkıntılı, finale girmez isem mazeret sınavına girebilecek miyim?

Cevap:

Yüz-yüze gerçekleştirilen BTU100 / ICT100 sınavlarında olduğu gibi öğrenci mazeretini resmi bir belge ile (Örn: Sağlık Raporu) 29.Mayıs.2020 Cuma günü btu.baskent.edu.tr adresinde yayımlanacak MAZERET SINAVI BELGESİ linkini tıklayarak Koordinatörlüğümüze bildirdiğinde kendisine eposta ile cevap verilecektir. Bu durumda olan öğrenci sınava girebilecektir, bunun dışındaki durumlarda öğrenci Mazeret Sınavına giremez.

9. Ücretsiz MS-Access programını indiremiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Cevap:

MS-Access programı, üniversitemiz ile Microsoft arasında yapılan kampüs anlaşması gereğince lisanslı olarak indirilebilen Microsoft Office365 ürünleri kapsamında değildir. Öğrencinin deneme sürümüne öğrenci numarası mail adresi ile MS-Office 365 hesabı alıp test ederek kendi imkanları ile ulaşması gerekmektedir. Aşağıda programı ücretsiz olarak indirebileceğiniz birkaç link verilmiştir;

1) Windows için TIKLAYINIZ ya da TIKLAYINIZ.

2) Mac için TIKLAYINIZ (Ücretsiz sürüm mevcut değildir).

Diğer lisanslı MS-Office 365 programlarını indirmek için ise TIKLAYINIZ. Tüm bilgiler Moodle sayfanızda mevcuttur.

10. Köyde yaşıyorum, bilgisayarım yok, internetim yok ve sınavı yapamayacağım. Yardımcı olur musunuz?

Cevap:

2 seçeneğiniz var;

 1. Bulunduğunuz belde de varsa ve açıksa bir üniversitenin kütüphanesinin bilgisayar – internet olanaklarından yararlanmak için ya da bilgisayarınız var ama internetiniz yoksa internet olanaklarından yararlanmak için   sınav öncesinde araştırma yapabilir, muhtarlık ve belediyelere danışabilir ve tüm sağlık önlemlerini uygulayarak (maske-eldiven ile) sınava girebilirsiniz.
 2. Eğer BTU100 sınavlarına giremiyor iseniz zaten hiçbir sınava giremiyor ve dersleri online olarak takip edemiyor olmalısınız. Bu durumda iseniz lütfen TIKLAYINIZ.

11. Mezuniyet durumundayım, final sınavından geçemez isem ne yapmalıyım?

Cevap:

Tek ders sınavına girmelisiniz.

12. Final sınavında 2.Bölümü verilen süre içerisinde online olarak mı yapacağız?  Yoksa evde önceden kendimiz yapıp o süre zarfında mı yükleyeceğiz?

Cevap:

Final sınavı 2.Bölümü verilen süre içerisinde aynı anda tamamlanarak yüklenecektir.

13. Sınav günü sınav linki beni Gmail hesabıma yönlendirecek değil mi?

Cevap:

09:50'de Gmail hesabınıza girip BTU Web sayfasındaki duyuruyu açıp bekleyeceksiniz. 10:00'da aktif olan linkleri tıklayarak da sınava başlayacaksınız.

14. Sınav sonuçlarını Moodle'da mı yayınlayacaksınız yoksa google üzerinden btu sınav sonuçları şeklinde mi yayınlayacaksınız?

Cevap:

Sınav sonuçlarını yayımlamıyoruz. Tüm notlar ilan edildiğinde dersinizin dönem sonu notunu BUOBS’ta harf notu olarak görüyorsunuz.
 

 

SINAVIMIZ UZMAN HOCALARIMIZ TARAFINDAN TEST EDİLMİŞTİR.

ÖNEMLİ NOT

Lütfen DETAYLI BİLGİ linkinde yayımlanan SINAV ESASLARINI okuyunuz!

Sorularınız için iletişime geçiniz.

btu100@baskent.edu.tr

 

Son güncellenme / Last Updated: 26.05.2020 Salı / Tuesday 26th of May, 2020